Aktualności

Bolton na historycznym zakręcie

Czy jeden z najbardziej zasłużonych dla angielskiej piłki klubów zostanie zlikwidowany? Odpowiedź na to pytanie poznamy już 3 kwietnia 2019 roku, kiedy brytyjski Sąd Najwyższy ogłosi w tej sprawie ostateczny wyrok.

Pogrążony w milionowych długach Bolton Wanderers znalazł się na historycznym zakręcie...

Powstały w 1874 roku klub zaliczany jest do grona współzałożycieli ligi angielskiej. Kilkukrotny zdobywca Pucharu Anglii przechodził w swej historii liczne wzloty i upadki, jednak nigdy nie znalazł się w tak dramatycznej sytuacji jak obecnie.

Ogromne zaległości finansowe wobec brytyjskiego fiskusa (nie płacący podatków od osiemnastu miesięcy klub zalega z nimi na kwotę 1,2 miliona funtów - przyp. red.), wierzycieli, pracowników i zawodników przyniosły ostrą reakcję EFL, nakazującego 

prezesowi i właścicielowi Kenowi Andersonowi natychmiastową naprawę sytuacji. Jedną z dróg była sprzedaż klubu nowemu inwestorowi, gotowemu przejąć majątek wraz ze wszelkimi obciążeniami. Do podpisania umowy, głównie za sprawą zgłaszającego coraz to nowe warunki Andersona, jednak nie doszło.

Prezes ma czas na reakcję do 3 kwietnia. W przeciwnym razie klub czekają konsekwencje w postaci objęcia zarządem komisarycznym oraz odjęciem dwunastu punktów karnych, co w praktyce oznaczałoby spadek drużyny do League One. Innym rozwiązaniem byłoby przeniesienie ujemnego bilansu punktowego na początek przyszłego sezonu. Za mało prawdopodobną uznaje się decyzję o całkowitej likwidacji klubu. W historii angielskiej piłki zdarzyło się to jedynie trzykrotnie (po raz ostatni w 2010 roku w przypadku Chester City), a sąd korzysta z tego prawa wyjątkowo niechętnie.

Zdaniem dr. Roba Wilsona, specjalisty d/s zarządzania finansami z Sheffield Hallam University, zdecydowane działania EFL mają na celu wyeliminowanie ze sportowego świata niesolidnych właścicieli i sponsorów.

- Wprawdzie przykład Boltonu jest jednym z wielu, za to niezwykle drastycznym - powiedział. - W jaskrawy sposób uwidacznia konsekwencje złego zarządzania i braku odpowiedniej reakcji w początkowej fazie kryzysu.

- Wśród wielu rzetelnych i dbających o dobro klubu sponsorów trafiają się też ci nieuczciwi. Obiecując milionowe inwestycje nie robią nic, potrafiąc w krótkim czasie zniweczyć wieloletnią, ciężką pracę klubowych działaczy. Takich ludzi trzeba raz na zawsze usunąć z futbolowego świata.

Podobnego zdania jest były zawodnik i manager Boltonu, legendarny Sam Allardyce. Prowadzący drużynę w latach 1999-2007 64-letni szkoleniowiec święcił z nią wiele triumfów.

- Teraz zaś stałem się świadkiem dramatu, wywołanego przez obecnego właściciela - powiedział Big Sam dla Talksport radio. - Spływające ze wszystkich stron wezwania do zapłaty są skutkiem wieloletnich zaniedbań i braku finansowania działalności klubu. Wciąż nie mogę uwierzyć, jak to się stało.

- Jeśli dojdzie do przejęcia klubu przez nowych właścicieli i okażą oni zainteresowanie moją osobą, jestem gotów powrócić do pracy w Boltonie. Nie myślałem, iż kiedykolwiek wyrażę taką chęć. Chciałbym jednak ze wszystkich sił pomóc temu zasłużonemu klubowi, którego likwidacja byłaby ogromnym dramatem nie tylko dla kibiców i społeczności miasta, ale też osobiście dla mnie i całej angielskiej piłki.

Prowadzone od dłuższego czasu przez tercet Anderson - Brett Warburton - Michael James rozmowy z konsorcjum kapitałowo-finansowym VGC Partners reprezentowanym przez parę biznesmenów Parminder Basran - Sharron Brittan załamały się, podobnie jak negocjacje z kolejnym chętnym, amerykańską kompanią Football Ventures Gary'ego Blumberga. W obu przypadkach kością niezgody stał się dodatkowy punkt umowy, zawierający wniosek spadkobierców zmarłego nagle we 

wrześniu ub. r. poprzedniego właściciela klubu Eddiego Daviesa o zwrot kwoty 4 mln. funtów, wpłaconej przez niego na klubowe konto jako kaucja, służąca pokryciu najpilniejszych długów.

Zdaniem reprezentujących firmę Moonshift Investments prawników (Davies był jej właścicielem, teraz została przejęta przez rodzinę - przyp. red.), umowa zobowiązuje obecnego właściciela Kena Andersona do zwrotu kaucji w razie sprzedaży klubu. Nie zgadzający się z ich opinią Anderson chciałby przerzucić ten obowiązek na barki kolejnego nabywcy. Dwaj pierwsi kontrahenci odmówili.

Czy znajdzie się trzeci? Czy zdecyduje się przejąć kosztowny ciężar? Czy ostry zakręt, na którym znalazł się klub Bolton Wanderers będzie ostatnim w jego historii?

Odpowiedź poznamy za dziesięć dni...

Musisz być zalogowany aby móc dodawać komentarze.

Tabela Championship

LpDrużynaMP
1 Norwich 46 94
2 Sheffield Utd 46 89
3 Leeds 46 83
4 West Bromwich 46 80
... ... ... ...
23 Bolton 46 32

Sonda

Brak sond.

Reklama VIP

Pogoda w Boltonie

Zdjęcie tygodnia

3b9047a54ca513f9b087b040150a7209

Zgromadzeni na trybunach City Ground w Nottingham kibice Boltonu (The Trotters przegrali 0:1) „pożegnali“ dotychczasowego prezesa i właściciela klubu, Kena Andersona (fot. Matt Bunn / BPI / REX / dailymail.co.uk).

Shoutbox

Podziel się swoją opinią.....

Seth3 (19 kwietnia o 18:32):

No i mamy spadek.

Polo (17 grudnia o 8:29):

w trakcie styczniowego okienka transferowego chce odejść kilku graczy, z Velą i Ameobim na czele...

Dombek (16 grudnia o 14:38):

Sytuacja wygląda dramat

beastie15 (24 sierpnia o 10:07):

Jest dobrze...nareszcie

beastie15 (24 sierpnia o 10:06):

Joe Williams z Evertonu wypozyczony do konca sezonu.

Polo (24 lipca o 12:42):

Bardzo przepraszamy, ale ze względu na awarię panelu administracyjnego (jest w naprawie) wszelkie wiadomości bieżące będą dostępne jedynie na stronie głównej bolton-wanderers.pl w dziale shoutbox

Polo (24 lipca o 12:34):

Bolton walczy o kolejne wzmocnienia Przygotowująca się do sezonu ekipa Boltonu nie ustaje w walce nad wzmocnieniami. O krok od dołączenia do drużyny managera Phila Parkinsona znajdują się stoper Jack Hobbs oraz lewy obrońca m.in. Stoke City i FC Sunderland, 30-letni Marc Wilson. Trwają też prace nad kupnem napastnika Bradford City, 25-letniego Charliego Wyke. Do kompletu trzeba też dołączyć dobrze spisującego się w kontrolnym spotkaniu z hiszpańską Gironą (0:0) pomocnika Gary’ego O’Neila. Wszyscy wymienieni gracze, oprócz wycenianego na około milion funtów Wyke’a, byliby do pozyskania za darmo. Umilkły za to komentarze na temat dołączenia do drużyny trenującego ze składem doświadczonego Stephena Irelanda. - Mimo całego szacunku dla jego klasy, nam potrzebni są zawodnicy w pełni zdrowi. Tymczasem Stephena wciąż nękają drobne kontuzje - powiedział Parkinson. Coach The Trotters wciąż oczekuje potwierdzenia szumnych obietnic prezesa Kena Andersona na temat finansowego wsparcia, otwierającego szansę kupna graczy za gotówkę. - Nawet jeśli to nastąpi, wciąż będziemy spełniać rolę „ubogiego kuzyna“. Nie stać nas bowiem na spektakularne zakupy. Opanowany przez finansowych krezusów rynek poważnie zawęża nasze możliwości - wyznał Parkinson. Tymczasem nie zważając na sytuację, drużyna Boltonu sumiennie przygotowuje się do dzisiejszego spotkania kontrolnego z szóstoligowym Guiseley FC.

okti (10 lipca o 17:05):

Paweł Olkowski podpisał 2 letni kontrakt z Boltonem! Co myślicie o tym transferze? Pozdro

beastie15 (15 maja o 22:21):

RIP Jlloyd Samuel (*)

beastie15 (6 maja o 16:20):

Ale fuks z tym utzymaniem, ale szczerze mowiac nie nalezalo nam sie.Teraz czas na ruchy inwestorskie, bo bez tego nie mamy szans w przyszlym sezonie.podziekowanie dla prezesa za ogarniecie tego bałaganu w ostatnich dwóch sezonach.

Polo (17 kwietnia o 13:04):

Parky chyba za bardzo miesza obrońcami. Potrzebne są konkretne wzmocnienia, by ten proceder ukrócić

okti (15 kwietnia o 12:20):

jak mozna spierdzielic wynik z 0-1 na 2-1 a w koncowym rezultacie 2-2 :( typowy Bolton ....

Polo (1 lutego o 12:08):

wstawię w pierwszej wolnej chwili

Polo (1 lutego o 11:27):

o, dzięki, tego nie wyłowiłem

beastie15 (1 lutego o 10:24):

Nie wiem czy bylo https://lionofviennasuite.sbnation.com/2018/1/5/16853428/bolton-wanderers-johan-elmander-retires-from-football

Polo (7 listopada o 17:05):

zapraszam do "ożywienia" serwisu :) Piszcie, komentujcie, obiecuję, że nie będę się wtrącał (y) Pozdrawiamy wszystkich fanów The Trotters w kraju i za granicą (y)

Roberts (13 sierpnia o 17:12):

Mamy pierwszy punkt w nowym sezonie :)

Polo (7 sierpnia o 12:36):

zagraliśmy całkiem dobrze, zawiniła fatalna pierwsza połowa... Ale potencjał jest, więc nie ma się co dołować :)

Roberts (6 sierpnia o 23:30):

Tak swoją drogą, to sześć tygodni bez Sammy'ego Ameobi. Fatalne wieści.

Roberts (6 sierpnia o 22:00):

Witajcie, witajcie. Oglądaliście dzisiaj naszych? Ależ szkoda tego mecz, ale walczymy, bo widać, że nie stoimy na straconej pozycji.

Shoutbox odświeża się automatycznie co 60 sekund i wyświetla 20 najnowszych wpisów.

Aby korzystać z shoutboxa musisz być zalogowany.

Reklama

Banner Bolton-Wanderers.pl

Banner

Kod do wklejenia na stronie:

  <a href="http://bolton-wanderers.pl/">
  <img src="http://bolton-wanderers.pl/reklama/banner.jpg"
  alt="Banner Bolton-Wanderers.pl"/></a>

Button Bolton-Wanderers.pl

Button

Kod do wklejenia na stronie:

  <a href="http://bolton-wanderers.pl/">
  <img src="http://bolton-wanderers.pl/reklama/button.gif"
  alt="Button Bolton-Wanderers.pl"/></a>

Reklama